
Грижите и стреса, колебанията в атмосферното налягане и микроклимата, преумората, вредните навици (алкохол и тютюнопушене), наднорменото тегло, рязкото колебание на нивото на кръвна захар - това са фактори, които могат да доведат до продължителен спазъм на съдовете на главния мозък с всички атрибути на исхемичния инсулт.
Исхемичният инсулт най-често засяга по-възрастните хора. Настъпва през нощта или рано сутринта; може да се развива постепенно в течение на няколко дни; може да има и преходен характер (малък инсулт, микроинсулт). Исхемичният инсулт обикновено е предшестван от определени нарушения в мозъчното кръвообращение. Започва с главоболие, световъртеж, появява се залитане при ходене, слабост или изтръпване на крайниците, болки в сърдечната област, припадъци. Исхемичният инсулт обикновено не се развива толкова бързо, колкото хеморагичният, и човек успява да забележи влошаването на състоянието си и да се обърне към лекар с оплаквания от рода на слабост в ръцете или краката, световъртеж и гадене.
Скоро настъпва парализа на крайниците отляво или отдясно, в зависимост от областта на мозъчното поражение.
Последствията и от този вид инсулт са разрушителни: движението на кръвта в запушения участък се прекратява. Обезкървеният участък на мозъка загива и вече не може да изпълнява функциите си, което води до нарушения в говора, съзнанието, координацията на движенията, зрението и чувствителността и до парализа.
Ако нарушението на кръвообращението е засегнало дясното полукълбо на мозъка, парализата и нарушението на чувствителността засягат лявата половина на тялото. Когато пък е повредена лявата част на мозъка, същите явления се наблюдават в дясната половина на тялото. Най-опасното място на локализация на инсулта е мозъчният ствол: именно там се намират жизненоважните центрове. Инсултът на мозъчния ствол се съпровожда най-често от световъртеж, нарушение в координацията на движенията, раздвояване на образите, гадене и многократно повръщане.
Отокът на главния мозък води до притискане на жизненоважни участъци. В случаите, когато не успяваме да се справим с отока, могат да възникнат нарушения на дишането и сърдечната дейност, водещи до пълното им прекратяване.
"Инсултът как да се върнем към пълноценен живот" Н.Яковлева
Няма коментари:
Публикуване на коментар