
Изводите от мащабно изследване на повече от 10 000 британски държавни служители говорят за това, че предизвиканите от стреса биологични изменения играят по- голяма роля, отколкото се считаше по- рано, твърди Тарани Чандола от Университетския колеж в Лондон.
“Това е първото толкова голямо по мащаб изследване на влиянието на стреса от ежедневната работа върху исхемичната болест на сърцето”, казва авторката на проекта. Нивото на стреса у държавните служители е определяно по метода на анкетирането.
За 12 години са проведени 7 подобни анкети, които показват, че при хората, подложени на хроничен стрес на работното място, рискът от развитие на исхемична болест а по- висок с 68%. Най- ярко тази връзка личи при хората до 50 години.
“Изследването доказва, че връзката между стреса на работното място и исхемичната болест на сърцето е причинно- следствена”, пишат изследователите в списание European Heart Journal.
Поведенческите и биологични изменения обясняват тази връзка. Хората под стрес се хранят с нездравословна храна, пушат, пият и не се занимават със спорт, което, само по себе си, води до болестта.
Изследването показва още, че хората под стрес на работното място имат по- правило по- слаби сърца и повишено съдържание на хормона на стреса кортизол. Прекалено голямото му количество в кръвта може да навреди на съдовете и сърцето.
кариерист.ком
Няма коментари:
Публикуване на коментар