
Ива от Перник е на 25 години. В столичния институт "Пирогов" е приета по препоръка на лекарите от родния й град заради съмнение за мозъчна аневризма. Рано сутринта на следващия ден екип хирурзи в спешната неврохирургия са готови
да оперира мозъка на младата жена
В 8 ч Ива вече е приспана и сложен анестилогичен апарат извършва дишането вместо нея. Ще я оперират доц. Стефан Габровски, д-р Емил Кръстев, д-р Славомир Кондов, анестезиолог е д-р Марина Рупчанска. Целта е да се сложи титаниев клипс, обяснява д-р Емил Кръстев, докато пие сутрешното си кафе преди тежката манипулация. Клипсът има формата на минищипка, която трябва да запуши разширения мозъчен съд. Тя е толкова малка, че след това изобщо не се усеща. Разходите за операцията се поемат от здравната каса.
В "Пирогов" имат подготвени екипи
за операция на мозъчна аневризма денонощно. Причината е, че спукването на "балончето" може да стане по всяко време и всяка минута забавяне може да бъде решаваща. Преди време се наложило да оперират жена от Кюстендил. Тя получила "спукването" в 12 ч и 6 часа по-късно била на операционната маса, след като всички задължителни тестове и изследвания били направени, припомнят си лекарите.
Основната причина за тежката ситуация е, че българинът не си лекува кръвното налягане, твърди д-р Кръстев. Такъв е и случаят с Ива. Тя
страда от хипертонична болест
на която не е обръщано достатъчно внимание досега. Животът на момичето е в опасност и трябва да се реагира изключително бързо.
Д-р Кръстев вече е готов за операционната зала, грижливо облича зелените стерилни дрехи.
Разширението на мозъчния съд може да се открие чрез мозъчна ангиография - така наречената цветна снимка. Изследването се извършва със специален апарат - ангиограф. То е много сложно и даже крие риск. Затова може да се направи само в специализираните болнични заведения в България. Първият симптом за
спукването на "балончето"
на мозъчния съд е острото главоболие. Много лекари обаче не обръщали внимание на главната следа, защото доста от хората страдат от мигрена. Така диагнозата се пропуска и лечението се забавя, а това може да се окаже фатално. Възможно е "балончето" да се спука и човекът да има само леки оплаквания. Със сигурност обаче ще се появи следващ кръвоизлив, който ще е още по-тежък.
При доказана аневризма на мозъка единственото лечение е операцията. Тя може да продължи между 2 и 10 часа.
Извършва се под обща упойка
като през цялото време анестезиологът следи цялостното състояние на организма на
специални монитори, на които се показват стойностите на жизнените функции на пациента -сърдечна дейност, артериално налягане, дишане. При нужда те се коригират. Тъй като операцията е изключително фина, неврохирурзите ползват микроскоп, увеличаващ до 25 пъти полето за работа.
Всички техни действия се записват на видео
и се предават на монитор в залата. Нещо като "Спешно отделение", но се излъчва директно.
В 10,30 ч напрежението в операционната достига своята кулминация. Аневризмата е открита и трябва да се постави титаниевият клипс. В залата се чува единствено ритмичният звук на сърдечната дейност, излъчван на монитора. Кръвното налягане на пациентката е ниско за разлика от това на целия медицински екип. Независимо от всичко обаче клипсът се поставя с изключителна точност. И най-малкото трепване на ръката на хирурга в този момент
може да причини смъртта на Ива
За щастие всичко приключва успешно. Напрежението в залата видимо спада. Вече се чува нормален говор, някой дори се шегува. Животът на момичето е спасен. Операцията на Ива приключва към 12 ч. След упойката тя се събужда в болничната стая в пълно съзнание и дори плахо се усмихва на родителите си. Няма разлика, нищо не чувствам в главата си, категорична е младата жена. Наистина ли ме оперирахте 4 часа, аз нищо не помня, шегува се с лекарите тя.
Седем дни по-късно я изписват, но
контролните прегледи ще продължават
поне още месец. Животът за нея продължава благодарение големия опит на екипа в клиниката и на една добре направена операция.
новинар.нет
Няма коментари:
Публикуване на коментар