четвъртък, 9 октомври 2008 г.

Водата

Важна ли е водата за тялото?
Водата е втора по популярност, след газираните напитки. Въпреки че днес ползата от прекомерната консумация на течности е поставена под въпрос, това не означава, че трябва да оставите бутилката или чашата вода настрани. В действителност приемът на вода, независимо дали в чиста форма или под формата на друг вид течност или хранителен продукт, е от значение и важност за вашето здраве.
Възприемайте водата като хранително вещество, от което вашето тяло се нуждае. Ежедневно вие губите голямо количество течности, които трябва да възстановите или чрез консумацията на богати на вода храни, или чрез поемането на течности като вода, безалкохолни напитки и плодови сокове. Тялото постоянно губи течности. Това става както при потене, така и при дишане и уриниране. Когато количеството течности, които приемате не съответства на количеството течности, които губите, ви грози опасност от дехидратация. Най-голяма е загубата на течности в условията на по-топъл климат. Течности можете да загубите и в следствие на тежък физически труд, дори при смяна на надморската височина. Изложени на риск от загуба на течности са най-вече възрастните хора, при които чувството за жажда не е толкова изострено.

Шест причини да пиете повече вода всеки ден:
1. Пиенето на вода помага за поддържане на баланса на телесните течности в организма. Тялото ви се състои от 60% вода. Телесните течности изпълняват множество функции. Те улесняват храносмилането, стимулират кръвообращението, участват в производството на слюнката, транспортират хранителни вещества до всички органи в тялото и регулират телесната температура.
Чрез хипофизната жлеза, мозъкът ви комуникира с бъбреците ви, и им казва колко вода да отделят при уриниране и колко да запазят за нуждите и функциите на телесните органи. Когато не приемате достатъчно количество течности, мозъкът задейства този механизъм на тялото, които познавате като чувство за жажда. В случай че не приемате лекарства, които подсилват чувството за жажда, трябва да се вслушате сигналите на мозъка и да си осигурите повече течности под формата на вода, сок, мляко, кафе, или други напитки, с изключение на алкохол.
Алкохолът пречи на комуникацията между мозъка и бъбреците и води до прекомерно отделяне на течности, а по този начин и до опасност от обезводняване.

2. Водата може да ви помогне да установите контрол над калориите. Последователите на различни видове диети се стремят да пият колкото се може повече течности всеки ден, с цел да намалят теглото си. Въпреки че водата няма магически ефект и не влияе пряко на загубата на килограми, ако замените висококалоричните напитки с вода, определено имате шанс да постигнете желаните от вас резултати.
Хранителните продукти в високо съдържание на вода се абсорбират по-бавно от организма. Така се чувствате сити за по-дълго време. Богати на вода са плодовете, зеленчуците, бобовите растения и приготвяните от тях различни видове супи.

3. Водата активизира мускулите. Клетките с нарушен воден и електролитен баланс се свиват, а това води до мускулна преумора и изтощение. Когато мускулните клетки не получават достатъчно течности, те не могат да функционират правилно и ефективно.
Приемането на достатъчно количество течности е особено важно по време на тежко физическо натоварване или изтощителни тренировки. Важно е да изпивате поне половин литър вода преди тренировка. По време на физическото натоварване също поемайте течности на равни интервали, за да заместите тези, които губите при потене.

4. Водата помага на кожата да изглежда здрава и стегната. Кожата съдържа голямо количество вода и служи като защитна бариера, която предотвратява излишната загуба на течности. Не очаквайте обаче прекомерната хидратация да заличи гънките и бръчките от лицето ви.
При обезводняване кожата изглежда по-суха и набръчкана. Можете да коригирате това с прием на достатъчно, но не прекомерно количество вода или безалкохолни напитки. Бихте могли да “заключите” влагата в кожата си като използвате овлажнители, които създават физическа бариера и задържат течности в нея.

5. Водата е полезна за бъбреците ви. Телесните течности пренасят отпадните вещества към и от клетките. Бъбреците прочистват и помагат на тялото да се отърве от ненужните и вредни за него токсини. Приемането на повече течности активира тяхната функция да преработват и отделят токсини чрез процеса на уриниране. Когато тялото е добре хидратирано, урината се освобождава по-лесно, светла на цвят е и няма неприятен мирис. Концентрацията, цветът и миризмата на урината се усилват тогава, когато тялото ви не получава достатъчно течности. Това е така, защото бъбреците задържат повече вода за нуждите и функциите на всички останали телесни органи.
Тези от вас, които по принцип пият по-малко вода, са изложени на риск от образуване на камъни в бъбреците.

6. Водата подпомага нормалното функциониране на червата. Нормалната хидратация е предпоставка за нормалното движение на веществата в храносмилателната система. Приемът на достатъчно вода предотвратява появата на запек. Когато намалите приема на вода или други течности, дебелото черво изтегля вода от изпражненията, за да поддържа собствената си хидратация. В резултат получавате запек.
Комбинацията от течности и фибри е изключително благотворна, тъй като заедно те действат като четка, която прочиства червата и им осигурява условия за правилно функциониране.

Пет съвета за прием на повече вода
Ако мислите че се нуждаете от повече течности, ето няколко съвета, с чиято помощ ще увеличите приема на такива и ще почувствате ползите от тях:
1. Изпивайте поне една чаша вода или плодов сок по време на всяко хранене.
2. Пийте течности, чиито вкус харесвате.
3. Яжте повече плодове и зеленчуци. Те съдържат голямо количество вода и спомагат за хидратацията на организма. Приблизително 20% от течностите в тялото ви се извличат от храната, която консумирате.
4. Винаги носете със себе си бутилка вода.
5. Избирайте напитки, които съответстват на индивидуалните ви нужди. Ако следите броя на калориите, които приемате с храната и напитките, за предпочитане е да пиете некалорични напитки или вода.


медикал.бг

Няма коментари: